Czy medyczna marihuana działa?

Medyczna marihuana do dziś budzi wiele kontrowersji. Dzieje się tak głównie dlatego, że nadal jest ona mylona z marihuaną o wysokim stężeniu THC. Medyczna marihuana jest jednak pozyskiwana w inny sposób, a samo stężenie THC w leku jest niewielkie – medyczna marihuana stosowana w odpowiednich dawkach nie prowadzi do uzależnienia. 

Wiele kontrowersji dotyczących medycznej marihuany spowodowanych jest również brakiem wystarczającej ilości badań, które dowodziły by jej skuteczności w medycynie. Mało osób zdaje sobie sprawę, że obecnie na świecie prowadzonych jest ponad 400 badań klinicznych, które potwierdzają skuteczność stosowania medycznej marihuany w przypadku wielu chorób i dolegliwości. 

Czym jest medyczna marihuana? 

Medyczna marihuana to substancja pozyskiwana z konopi w celach leczniczych. W przeciwieństwie do standardowej konopi indyjskiej, medyczna marihuana cechuje się bardzo niskim stężeniem THC, które uznawane jest za substancję psychoaktywną. CBD, które występuje w medycznej marihuanie w wysokim stężeniu, uznawane jest za substancję uspokajającą i wyciszającą. 

Medyczna marihuana w terapii – na co pomaga? 

Prowadzone badania kliniczne dowodzą wpływu medycznej marihuany na wiele schorzeń. Może być ona stosowana zarówno jako samodzielna forma leczenia, bądź jako terapia wspomagająca, np. w przypadku łagodzenia objawów towarzyszących chorobom przewlekłym lub nieuleczalnym. 

Szczególnie pozytywny wpływ medycznej marihuany zauważono między innymi u pacjentów cierpiących na SM (stwardnienie rozsiane) – przeprowadzone badania pokazują, że u pacjentów zmagających się z SM, którzy przyjmowali medyczną marihuanę ustąpiło napięcie mięśniowe. Podobne efekty zauważono u pacjentów cierpiących na napady epilepsji – w tym przypadku medyczna marihuana znacznie zmniejszyła częstotliwość ataków. Pozytywne skutki stosowania medycznej marihuany zanotowano również wśród osób z nowotworami. W niektórych przypadkach, przyjmowanie medycznej marihuany zahamowało wzrost komórek rakowych. Większość pacjentów wskazała jednak, że przyjmowanie medycznej marihuany miało pozytywny wpływ na zahamowanie objawów towarzyszących przyjmowanie radioterapii i chemioterapii. 

Medyczna marihuana jako samodzielna forma leczenia może mieć pozytywny wpływ na pozbycie się chronicznego bólu, zniwelowanie zmęczenia oraz stresu, czy problemów ze snem. 

Jak stosować medyczną marihuanę?

Sposobów stosowania medycznej marihuany jest wiele. Po konsultacji z lekarzem należy wybrać taki, który będzie najbardziej odpowiedni do schorzenia. Medyczną marihuanę można przyjmować w formie produktów spożywczych, olejków, maści, herbat czy kapsułek. Konsultacja z lekarzem pozwoli wybrać formę, która pozwoli wyeliminować ewentualne skutki uboczne. 

Medyczna marihuana – czy jest się czego obawiać?

Medyczne właściwości marihuany są znane od wieków. Obecnie prowadzonych jest wiele badań, które potwierdzają skuteczność jej stosowania w przypadku wielu chorób i dolegliwości. Odpowiednio dobrana terapia z uwzględnieniem medycznej marihuany potrafi przynieść ukojenie i ulgę.

Related Posts

Leave a Reply

Nasz blog

Skuteczność medycznej marihuany została potwierdzona licznymi badaniami klinicznymi. Z naszego bloga dowiesz się, w jakich przypadkach stosuje się terapię kannabinoidami oraz przeczytasz o skuteczności terapii.

Najnowsze wpisy

Czy uzależnienie od medycznej marihuany jest możliwe?
4 lipca 2021
Czy można stosować marihuanę w ciąży i podczas karmienia piersią?
7 kwietnia 2019