Medyczna marihuana do dziś przez wielu niesłusznie mylona jest z THC, które również pozyskiwane jest z nasion marihuany. z tego tytułu częstym powodem rezygnacji z terapii kannabinoidami jest obawa przed uzależnieniem. W tym wpisie rozwiejemy wszelkie wątpliwości w temacie uzależnienia od medycznej marihuany.
Czym jest uzależnienie i kiedy powstaje?
Uzależnienie to zaburzenie psychiczne, które prowadzi do potrzeby zażywania danego środka. THC, zawarte w marihuanie, stymuluje część mózgu, która odpowiedzialna jest za wydzielanie endorfin. W związku z tym, zwykłe czynności po zażyciu THC mogą okazać się niesamowicie przyjemne. Podobnie w przypadku spożywania napojów czy dań – ich smak po zażyciu THC może nam wydawać się inny. Medyczna marihuana jest pozyskiwana z konopii siewnych, w przypadku których stężenie THC występuje wyłącznie w małym stopniu. Kannabinoidy zawarte w medycznej marihuanie nie wykazują właściwości narkotycznych, a co za tym idzie uzależniających. Co więcej, badania dowodzą, że marihuana o wysokim stężeniu THC (uznawana za miękki narkotyk) jest uzależniająca w znacznie mniejszym stopniu niż narkotyki twarde, czy tytoń.
Stosowanie medycznej marihuany – czy jest ona bezpieczna?
Medyczna marihuana jest środkiem coraz częściej wykorzystywanym we współczesnej medycynie. Dzięki swoim właściwościom rozluźniającym i przeciwbólowym stosowana jest jako dodatek terapeutyczny stosowany w przypadku leczenia chorób przewlekłych, czy nieuleczalnych, oraz jako samodzielna forma terapii. Dotychczasowe badania kliniczne wykazały pozytywne skutki stosowania marihuany medycznej między innymi wśród osób cierpiących na SM, epilepsję, przyjmujących chemio i radioterapię, oraz zmagających się z chronicznymi bólami. Obecnie w medycynie prowadzi się coraz więcej badań, tym samym poszerzając grono odbiorców, które może być zainteresowane stosowaniem terapii kannabinoidami. Dotychczasowe badania nie wykazały szkodliwości działania medycznej marihuany na żadne z badanych schorzeń.
Czy można się uzależnić od medycznej marihuany?
Marihuana zaliczana do grupy narkotyków miękkich powoduje wyłącznie uzależnienie psychiczne. Uzależnienie psychiczne często związane jest z substancjami, czy czynnościami, które działają na powstawanie endorfin, a tym samym przynoszą chwilową radość. W odróżnieniu od uzależnienia fizycznego, które prowadzi do sięgania po coraz większe dawki narkotyku, uzależnienie psychiczne jest o wiele mniej szkodliwe.
Mimo, że marihuana uznawana jest za narkotyk, z powodzeniem można stosować ją w medycynie, z uwagi na fakt, że przepisywana jest ona w ściśle określonych dawkach, a całe leczenie przebiega pod kontrolą lekarza. Podobnie sprawa wygląda w przypadku narkotyków twardych, które mimo większej szkodliwości dla organizmu stosowane są w medycynie w kontrolowanych dawkach, np. morfina.
Podsumowując, przyjmowanie medycznej marihuany zgodnie z zaleceniami lekarza nie doprowadzi do uzależnienia. Po przeanalizowaniu Twojej historii chorobowej, lekarz ustali odpowiednią dawkę leku wykluczającą jakikolwiek negatywny wpływ na funkcjonowanie Twojego orgaizmu.